Microsoft Açık Akademi, Türkiye'ye 1 Milyon Uygulama Geliştirici KazandıracakMicrosoft Türkiye’nin geçtiğimiz yıl başlattığı ücretsiz uygulama geliştirme okulu “Açık Akademi“, yeni dönemine başladı. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini daha da yaygınlaştırmayı amaçlayan ve kısa sürede önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine dönüşen Açık Akademi, önümüzdeki 5 yılda 1 milyon gence ulaşma hedefiyle yoluna devam ediyor.

120 binden fazla öğrenci ücretsiz eğitim aldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen Açık Akademi’de bugüne kadar 120 binden fazla öğrenci ücretsiz eğitim alma fırsatı yakaladı. Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olarak lanse edilen projenin yeni hedefi ise bir yıl içinde lise ve dengi okullarda 8 bin öğrenciye ulaşmak olarak belirlendi.

Bu kapsamda eğitim programlarında görev yapacak bine yakın öğretmenin eğitimi Microsoft Türkiye tarafından verilirken, Açık Akademi üç yeni programla genişleyecek.Lise ve üniversite öğrencileri ile girişimcilere özel üç yeni program

Açık Akademi Genç Yazılımcı Programı’nda lise çağındaki öğrencilere çevrimiçi ve çevrimdışı programlar aracılığıyla uygulama geliştirme becerisi kazandırılacak. Bu program, dünyadaki genç girişimcilerin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda daha da önemli hale geliyor. Bununla birlikte program sayesinde toplumun uygulama geliştirme konusundaki bilincinin ve bilgi birikiminin artması da bekleniyor.

Projenin bu yıl genişlediği alanlardan bir diğeri ise üniversiteler olacak. Üniversite İşbirliği Programı kapsamında 12 şehir, 20 üniversiteden oluşacak Açık Akademi turunda 100 bin öğrenciye ulaşılacak. Tur süresince uygulama geliştiricilerin hem danışmanlık alabileceği hem de kendini gösterebileceği ‘Hackathon’lar düzenlenecek.

Açık Akademi’de bu yıl bir de özel girişimcilik programı gerçekleştirilecek. Uygulama geliştirme pazarında Türkiye’nin sesinin daha çok duyurabilmesi için kurgulanan Açık Akademi Özel Girişimcilik Programı’nda teknoloji üreten şirketler desteklenecek. Geçtiğimiz yıl başlatılan Bilgi Üniversitesi Next Academy programı işbirliği, çeşitli atölye çalışmalarıyla önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Hedef, uygulama geliştirmeyi ilkokul seviyesine indirmek

Eğitim programının yeni dönemini değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Açık Akademi ile Türkiye’deki yerel kültürün ve pratik zekanın beraberinde getirdiği yüksek girişimcilik potansiyelinin önünde bir engel olarak gördükleri teknik birikime dair boşluğu doldurmak istediklerini söyledi. Özmen, ‘Türkiye’de bir kişi bile uygulama geliştirmeyi öğrense fark yaratır’ anlayışıyla yola çıktıklarını dile getirdiği programı uzun vadede tıpkı İngiltere ve Estonya’da olduğu gibi ilkokul seviyesine indirmeyi planladıklarını da belirtti.

Katılımcılara uygulama geliştirebilmeleri için bir platform sunan Açık Akademi’de seviyeleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, katılım belgesi almaya hak kazanıyor. Mezunlar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace üzerinden satabilme imkanı da buluyor.

Mezunlara BizSpark desteği

Diğer yandan bundan böyle başarılı Açık Akademi mezunları girişimlerini büyütmek üzere BizSpark programından da yararlanabilecek. Program kapsamında 5 yaşından genç ve 250 bin doların altında geliri olan şirketler 3 yıl boyunca ücretsiz lisans desteğinden faydalanacak. Ayrıca gerekli koşullara uygunluk sağlayan şirketlere 5 bin ila 150 bin dolar arasında değişen Microsoft yazılım lisansları ücretsiz olarak sunulacak. Buna ek olarak yakında program dahilinde olup belli bir performansın üzerinde büyüyen şirketlere BizSpark Plus programıyla 60 bin dolar değerinde 2 yılık Windows Azure bulut bilişim çözümlerini kullanma fırsatı da sağlanacak.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında kapılarını açan Microsoft Açık Akademi, bugüne kadar birçok kişinin uygulama geliştirme hayalini gerçekleştirmesinde rol oynadı. Programdaki eğitimlere katılan ve mezun olmayı başaran ‘Açık Akademi Kahramanları hakkında eğitimin resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Microsoft Açık Akademi, Türkiye'ye 1 Milyon Uygulama Geliştirici Kazandıracak için “0 yorum” bulunmaktadır.