İndirmeniz tamamlanınca PC'niz kapansın!PC'nizi indirdiğiniz dev dosyalar için gece açık mı bırakıyorsunuz? O halde bu ipuçları size göre!

İndirmeniz tamamlanınca PC'niz kapansın! - PC'nizi indirdiğiniz dev dosyalar için gece açık mı bırakıyorsunuz? O halde bu ipuçları size göre!
Zeynel A. Öztürk
Dosya indirme işlerinizi gece yapıyor ve PC'nizi bu iş için açık bırakıyorsanız, indirmeleriniz bittiğinde bilgisayarınız muhtemelen açık kalıyor ve bunun sonucu olarak elektrik tüketmeye devam ediyordur. Ancak sizinle paylaşacağımız bazı ipuçları ile indirmeler bittiğinde PC'nizi otomatik olarak kapatabilir, hem elektrikten tasarruf edebilir, hem de belki de daha sessiz bir ortamda uyuyabilirsiniz.
SmartPower ile bilgisayarınızın ne zaman kapatılacağını ayarlayabilir, işlemciniz kullanılmadığındaotomatik olarak kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı belirli bir saatte kapatmak içinSchedules sekmesini kullanın ve yeni bir "Power off" kuralı ekleyin. Kural için normalde yattığınız zamanı seçin. Şimdi Networks sekmesine gidin ve "Stay on..." kutcuğunu işaretleyin.
Böylece  trafiği belirlediğiniz eşik değerinin ("Threshold") altına düştüğünde ve belirli bir süre böyle devam ettiğinde, PC'niz kapatılacaktır. Eşik değerinin sadece indirme değil, göndermeyi de içine alan bir değer olduğunu aklınızda bulundurun. Dolayısıyla bir Torrent indirmesi bittiğinde karşıya yükleme devam edeceğinden, SmartPower ağınızın etkin olduğunu düşünebilir. Bunun üstesinden gelmek için Torrent istemcinizde bir karşıya yükleme kısıtlaması belirleyebilir, SmartPower'daki eşik değerini karşıya gönderme hızınızdan yüksek bir değere ayarlayabilirsiniz.
AMP WinOFF da belirli koşullar gerçekleştiğinde PC'nizi kapatabilen bir uygulama. AMP WinOFF,  etkinliğine dair kapatmalarda daha esnek ayarlar sunuyor. Örneğin kapatma koşulu olarak sadece indirme etkinliğine bakabiliyorsunuz (SmartPower'daki indirme+gönderme koşulunun aksine).
PC'nizin başından ayrılıyorsanız ve indirmeniz bittiğinde PC'nizin kapatılmasını istiyorsanız AMP WinOFF sizin için daha uygun olabilir. SmartPower ise PC'nizin kapanması için belirli bir saat ayarlamanıza ve indirme yapmadığınızda onu kapatmanıza izin veriyor.
Entegre kapatma seçenekleri
Dosya indirme programlarının çoğu, indirmeniz tamamlandığında PC'yi otomatik olarak kapatmaya yönelik seçenekler sunuyor. Örneğin uTorrent'de Seçenekler > Otomatik kapatma menüsü altında indirmeniz tamamlandığında çeşitli eylemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabiliyorsunuz.
Kullandığınız programın içerisinde "tamamlandığında komut çalıştır" şeklinde bir seçenek varsa, bilgisayarınızı kapatmak için kullanacağınız komut aşağıdaki gibidir:
shutdown.exe /s
PC'zi tamamen kapatmak yerine "hazırda beklet" işlevini kullanmak isterseniz
shutdown.exe /h
komutunu kullanmanız yeterli.

İndirmeniz tamamlanınca PC'niz kapansın! için “0 yorum” bulunmaktadır.