Bilgisayar ÇeşitleriFarklı amaçlara hizmet eden bilgisayarlar ve işlevleri.
Bilgisayar Çeşitleri
Soldan sağa sırayla masaüstü, dizüstü ve cep bilgisayarları.
Microcomputer/PC (Personal Computer=Kişisel Bilgisayar)Tek kişinin kullandığı bilgisayarı ifade eder. İşletmelerde kullanılanlara göre daha küçük yapıdadır. Günümüzde iki çeşit yapıda PC vardır. Birisi IBM uyumludiğeri Macintosh uyumlu bilgisayarlardır. Macintosh(Mac) bilgisayarlarda aslında PC olmasına rağmen, günümüzde Windowsişletim sisteminin çalıştığı kişisel bilgisayarlara PC denilmektedir. Kişisel bilgisayarlar 3 farklı yapıda bulunabilmektedir.Masaüstü Bilgisayarlar(Desktop)
Sabit bir konsol veya masa üzerine uygun yapıdaki bilgisayarlardır. Taşınıp kaldırılamazlar. Boyutları büyük ve ağır olmasından çevresel faktörlerden daha az zarar görür. Yüksek güç harcarlar ve daha az maliyete sahiptirler. Kasa, klavye/fare ve ekran ayrı olarak bulunur.
Dizüstü Bilgisayarlar(Laptop/Notebook)
Tüm donanım birimi aynı kasa içerisindedir. Masaüstü bilgisayarlara göre daha az enerji harcar, fakat daha hassastır.
PDA (Personal digital assistants)
Sabit disk yerine flash hafızanın kullanıldığı daha küçük cep boyutlarında yapıya sahip bilgisayardır. Daha çok randevu, not tutmak, internet ve ofis uygulamaları için kullanılır. PalmTop, el veya cep bilgisayarı olarak ta bilinir. Birçok modelde klavye ve fare yerinedokunmatik ekran(touch screen) bulunur.
HTPC (Home Theater PC)
Ev sinema sistemi bilgisayarı anlamına gelmektedir. Yapısı temelde PC+TV kartı+ Büyük LCD ekran ve gelişmiş ses sisteminden oluşur. Daha çok televizyon izlemek/kaydetmek, DVD, HD, DIVX filmler izlemek, müzik dinlemek veya dijital resim görüntüleme amaçlı kullanılır. Kendilerine has kasa yapıları vardır. Bazılarında uzaktan kumanda ve kasa önünde aydınlatılmış LCD bilgi ekranı bulunur.

Workstation(İş İstasyonu)

 
Workstation(İş İstasyonu)
Soldan sağa sırayla iş istasyonu, mainframe ve süper bilgisayar.
Workstation (İş İstasyonu)
Çok gelişmiş bir işlemciye sahip, belirli bir görevi yerine getirmekiçin optimize edilmiş bilgisayarlardır. Üzerinde PC lerde olmayan belirli bir iş veyaperformans için donanım birimleri kullanılır.
Server (Sunucu)
Başka bilgisayarlara ağ üzerinden hizmet üretmek amacıyla güçlüişlemci, büyük RAM ve disk boyutları ile yapılandırılmış bilgisayarlardır.
Mainframe
Eskiden hayati hesaplamalarda bir oda veya daha büyük kapalı alana sığacak kadar büyük olan bu yapılar günümüzde toplu sunucu yapı(server enterprise) olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük birçokticari şirkette bu yapı işlemlerin yürütülmesi ve verilerin depolanmasıgibi görevler için kullanılmaktadır.
Süpercomputer (Süper bilgisayarlar)
Büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketlianimasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için kullanılır. Mainframe ile arasındaki fark süper bilgisayarlar işlemci gücüne dayalı tek bir çalışmaya has iken mainframe çoklu kullanıcı yapıya sahiptir.

Bilgisayar Çeşitleri için “0 yorum” bulunmaktadır.